IMG_4084  Çoğumuzun gerek iş yerinde yoğun olarak kullandığı gerekse evde hobi, tamirat işlerinde kullandığı vazgeçilmez şarjlı matkaplar. Kendi adıma konuşmak gerekirse evimde olmazsa olmazlarımdandır. O kadar alışmışızdır ki artık tornavida kullanma özürlü haline geliriz, hele hele uzun vidaları sıkarken bileklerimiz ağrır. Bu teknoloji o kadar iş görür ki bazen sizi çileden çıkarabilir. Nasıl mı? Şarjı biterek...... İşte ozaman delirmemek elde değildir. Neyse fazla uzatmadan şarjlı matkaplarımızı nasıl daha faydalı hale getirebiliriz onu konuşalım.   Bu yazımı okuyorsanız doğru yerdesiniz, çok pahalı bataryalara para vermeyin çünkü daha iyisini yapacağız. Batarya ölümü Ni-cd batarya tiplerinde sık sık yaşarız. Tıpkı eski cep telefonlarında olduğu gibi. Söylemler hep şu şekildeydi ; - 10 saat bataryada tutun. - Şarjı bitmeden şarj yapmayın. Evet Ni-Cd (Nikel Cadmiyum) tipi bataryalar boşalmadan dolmayı sevmezler. Bu nedenle bozulurlar. Uzun süre kullanmadığınızda kendi kendilerine intihar edip özürlü hale gelebilirler. Bu nedenle bozulurlar. Soğuğu sıcağı pek sevmezler. Kendi şarjlı matkabınızın altına bir bakın yeni nesil değilse (çok pahalı değilse) mutlaka Ni-Cd batarya tipindedir. Ki ne hoş çok pahalılarında bile Ni-Cd gördüğüm oldu. Peki hangi batarya tipini seçmeliyim? - Tabiki Lityum.... - Uzun ömürlü, güçlü ve hızlı şarjlı.... Şimdi adım adım Ni-Cd bataryalardan kurtulup Lityum bataryalar ile buluşalım;

1) Bataryamızı önümüze alalım.

IMG_4095

 

2) Üzerindeki 4 vidayı sökerek eski bataryalarımızı çıkaralım.

IMG_4085

3) Üzerinde bulunan sokete ihtiyacımız var dikkatlice kesip söküyoruz.

 IMG_4086         IMG_4087

4) Yeni uygulayacağımız şarj edilebilir Lityum bataryalarımızı karşımıza alıyoruz.

IMG_4088

5) Şimdi her bir batarya boş halde 3.7 volt, dolu halde 4.20 volt'tur.

3 x 4.20 = 12.60 Volt olacaktır.

Yani bize 3 hücre yeterli ben 4 kullanıyorum siz 3 kullanın. Alttaki resimde 4 lü yapmak isteyenler için bir örnek olsun.

IMG_4089

6) Ölçelim bakalım.

IMG_4090

7) Şimdi bataryamıza 3 ncü aşamada sökmüş olduğumuz soketi lehimliyoruz ve birbirlerinden ayrılmasın diye sıkıca bantlıyoruz.

IMG_4091

8) Bataryamız artık hazır olduğuna göre batarya blok kutusuna yerleştiriyoruz. Tabi onca Ni-Cd batarya o kadar yer kapladığı için koca bir boşluk var yeni lityum bataryalarımızda küçük onun için köpük tarzı malzemelerle boşlukları dolduralım ki içinde oynayıp kabloları koparmasınlar.

IMG_4092

9) Kilit parçalarını takalım

IMG_4093

10) Üst tarafını da kapattıktan sonra vidalarımızı sıkıyoruz. Bataryamız hazır.

IMG_4094

11) Eski bataryalarımız çöpe DEĞİL dönüşüm kutusuna.....

IMG_4096

11 Adımda Ni-Cd bataryalarımızdan kurtulduk ve artık yeni nesil daha güçlü ve uzun ömürlü lityum bataryalarımıza kavuştuk.

ESKİ BİLDİKLERİNİZİ UNUTUN !

Şarj bitmeden şarja takın lityum bataryalar boşalmadan dolmayı sever. Enerjiye bayılırlar. Ne kadar sık şarj ederseniz o kadar uzun ömürlü olurlar.

Yanlış anlaşılmasın uzun şarj değil aralıklı şarj...

KESİNLİKLE SONUNA KADAR BOŞALTMAYIN!!!!

Kalın sağlıcakla....